Erdoğan sinyalini vermişti: “Nefret” suçlarına karşı yeni adımlar atılması gündemde

Bazı CHP’li belediyelerde Arapça tabelaların kaldırılması tartışma konusu olurken, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın da “Arapça alerjisi” çıkışının ardından Adalet Bakanlığı talimat üzerine harekete geçti. TCK’da yer alan “nefret ve ayrımcılık”  suçlarını düzenleyen mevzuatın masaya yatırılmaya hazırlanıldığı öğrenildi. Bu suçlara yönelik cezaların artırılması ve caydırıcı hâle getirilmesi için çalışma yapılması bekleniyor.

Erdoğan, önceki gün, muhalefet çevrelerinin bazı söylem ve eylemleriyle radikal faşizme meyletmesinin Türkiye siyaseti adına üzüntü verici olduğuna dikkat çekerek “Son dönemde tekrar ayyuka çıkan Arapça alerjisinin gerisinde de aynı hastalıklı zihniyet vardır. Nefret suçlarıyla mücadele noktasında bundan sonra daha kararlı, cezai açıdan daha caydırıcı adımlar atacağız” açıklamasını yapmıştı.

Sosyal medya paylaşımlarına yönelik yeni tedbirler!

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre, Cumhurbaşkanı’nın talimatı ile Adalet Bakanlığı harekete geçti. Mevcut TCK’da nefret suçlarına üç yıl hapis cezası öngörüldüğünü ifade eden Adalet Bakanlığı kaynakları “Bu ceza, tutuklamayı gerektiren bir süreyi içeriyor. Burada problem olan uygulamada bir eksiklik ve aksaklık var mı ona bakacağız. İhtiyaç olursa, cezalar da artırılır. Özellikle sosyal medya üzerinden yabancı öğrencilere karşı dezenformasyon içeren yayınlar var. Bunları önlemeye dönük adımlar atılabilir. Türkiye’de 300 bin civarında yabancı öğrenci var. Bu sayının artmasını istiyoruz, ama bir yandan da yabancı düşmanlığı ile öğrencileri kaçırıyoruz. Bu hem ekonomiye olumsuz etki ediyor hem de turizme. Özellikle, yabancı öğrenciler ve Arap ülkelerinden gelen turistlere yönelik sosyal medya üzerinden dezenformasyon içeren yayınlara karşı alınacak yeni tedbirler belirlenecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir